Informacje o SRJ

Nasze osiągnięcia

Dotychczasowe osiągnięcia Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia pierwsi rzeczoznawcy jubilerscy zdobyli najwyższe z możliwych i honorowane w całej europie kwalifikacje zawodowe, kończąc kursy ekspertów diamentów, gemmologiczne oraz ekspertów pereł i substancji organicznych a także kupców kamieni jubilerskich w ośrodku szkoleniowym niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego.

Znaczna grupa naszych członków mogła dzięki temu zdobyć tytuł członka fachowego tego Towarzystwa. Dzięki tej współpracy wykształciliśmy ponad 200 ekspertów.

Naszym wielkim osiągnięciem było nawiązanie w latach 2002 – 2003 ścisłej współpracy z Hooge Raad vor Diamant, w skrócie HRD czyli Wysoką Radą Diamentów w Antwerpii. Współpraca rozpoczęła się od organizacji na naszą prośbę dwóch edycji jednotygodniowego kursu „Certyfikowany Ekspert Diamentów” adresowanego dla naszych ekspertów diamentów po pełnych kursach diamentowych w Ośrodku Szkoleniowym Niemieckiego Towarzystwa Gemmologicznego w Idar-Oberstein. W normalnym trybie szkolenie takie trwa trzy tygodnie, jednak HRD uznało, że kwalifikacje naszych ekspertów są wystarczające do skondensowania kursu do jednego tygodnia.

Potem zorganizowano wspólnie z SRJ wiele kursów, począwszy od tradycyjnych trzytygodniowych szkoleń ekspertów diamentów, poprzez specjalistyczne kursy o diamentach w barwach fantazyjnych, diamentach syntetycznych i poprawianych, a ostatnio o nowościach w ocenie diamentów i nowościach gemmologicznych. Jesteśmy dla HRD na tyle interesującym partnerem, że od czterech lat występujemy wspólnie na jednym stoisku na Targach Jubilerskich AMBERIF w Gdańsku. Przy okazji tych Targów przedstawiciele HRD corocznie wygłaszają bardzo ciekawe prelekcje na sympozjach gemmologicznych organizowanych przez SRJ.

Opracowaliśmy programy i uruchomiliśmy wiele kursów organizowanych własnymi siłami, na których wykładowcami są nasi eksperci różnych specjalności. Programy kursów znajdziecie Państwo w zakładce Szkolenia aktualne. Zapraszamy do udziału.

W celu ujednolicenia poziomu cenowego wycen diamentów wydajemy dwa razy w roku dla naszych ekspertów propozycje cenowe do wyceny diamentów w ramach usług wyceny oraz do wyceny diamentów o obrocie wtórnym – komisowym.Bierzemy czynny udział we wszystkich Targach Jubilerskich w Polsce, na których mamy swoje stoiska. Można z nami się tam osobiście porozumieć, zasięgnąć informacji a przede wszystkim świadczymy tam dla zainteresowanych bezpłatne usługi identyfikacji kamieni jubilerskich, wyceny i poradnictwa z zakresu wyrobów jubilerskich.

Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich jest patronem fachowym Targów Jubilerskich AMBERIF w Gdańsku i JUBINALE w Krakowie, a od 2010 roku także patronem Targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.Bierzemy czynny udział w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, w komisji problemowej nr 239. Po ostatnich zmianach organizacyjnych w PKN nasi członkowie nadal biorą udział w opracowywaniu Polskich Norm. Z inicjatywy SRJ nasi członkowie opracowali a Prezes PKN wdrożył Polską Normę numer pt ”Nazewnictwo …………”

Nasi członkowie wielokrotnie pracowali społecznie na rzecz różnych instytucji. Wycenialiśmy i przygotowywaliśmy do aukcji dary złożone na rzecz Funduszu Daru Narodowego Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Były to dary złożone w celu pomocy finansowej dla Zamku Królewskiego w Warszawie. Dokonywaliśmy także fachowej oceny zabytków w Muzeach w Szczecinie i Toruniu.Nasi członkowie pracują społecznie w wielu przedsięwzięciach branżowych na terenie całego kraju, jako konsultanci i jurorzy.