Aktualności

Kolacja Świętego Eligiusza

Wielowiekową tradycją jest świętowanie dnia Patrona jubilerów, złotników, zegarmistrzów, czyli świętego Eligiusza. Ów dzień przypada na pierwszego grudnia. Z tej okazji organizowane są doniosłe spotkania, bale i uroczyste gale Cechów.

W tym roku Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich postanowiło rozpocząć tradycję celebrowania tego dnia w gronie wspaniałych Członków.

Drugiego grudnia 2023 roku Członkowie SRJ mieli przyjemność odwiedzić muzeum Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników, przy Piekarskiej 20 w Warszawie. Na wstępie Starszy Cechu Jarosław Durski przedstawił działalność Cechu, opowiadając o tradycjach, działalności bieżącej oraz ambitnych planach, a także scharakteryzował muzeum oraz jego eksponaty.

Następnie cechowy zegarmistrz Maciej Wojas oprowadził Członków Stowarzyszenia ciekawie i merytorycznie opowiadając o najważniejszych eksponatach, zgłębiając tajniki historyczne, użytkowe i technologiczne. Po oprowadzaniu przez przewodnika uczestnicy mieli możliwość indywidualnego zapoznania się z zasobami Muzeum. Ten zakres obejmują nie tylko zegary, lecz także biżuteria, urządzenia optyczne, narzędzia grawerskie, prace egzaminacyjne i wiele innych.

Zwieńczeniem doniosłego dnia była uroczysta Kolacja Świętego Eligiusza. Odbyła się w restauracji Kamanda Lwowska, zlokalizowanej przy warszawskiej ulicy Foksal.

Kolację rozpoczęła przemowa oraz toast wzniesiony przez Prezesa Tomasza Kłoczewiaka, który podziękował za liczne przybycie, życząc udanego świętowania.

Przy suto zastawionych stołach, pełnych tradycyjnych przysmaków podanych w innowacyjnej formie, prowadzono wiele merytorycznych, jak i towarzyskich rozmów, dzięki którym możliwa była wymiana wiedzy, doświadczeń, a także wspólna integracja środowiska branżowego.

Stowarzyszeniowe obchody Dnia Świętego Eligiusza przebiegły w atmosferze doniosłej, aczkolwiek pełnej radości i uśmiechu.