Aktualności

Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum w KoninieKolejne warsztaty dla członków SRJ odbyły się w Muzeum Okręgowym w Koninie 12 marca 2022 r. Było to prawdziwe święto dla miłośników biżuterii i historii. Dobrym duchem i opiekunem precjozów od ponad 25 lat jest p. Małgorzata Szuman-Gorczyca, Starszy Kustosz. W ciągu tych lat miała znaczący udział w stworzeniu zbiorów klejnotów zaliczanych do najlepszych w Polsce. Zaprosiła do zwiedzania wystawy – jej miłość do biżuterii i pasja widoczna była w każdym słowie i stosunku do każdego okazu biżuterii. Podczas warsztatów można było zapoznać się z cechami identyfikującymi okres powstania precjozów, następnie obejrzeć, zidentyfikować gemmologicznie kamienie i ocenić wiek przedmiotów. Rozmowom i sporom gemmologicznym nie było końca… Dyrekcja muzeum umilała długie godziny spędzone w tej placówce zaproszeniem do barku kawowego.

Nie sposób nie przypomnieć w tym miejscu o świetnym albumie Katalog zbioru biżuterii autorstwa Pani Małgorzaty Szuman-Gorczycy, wydanym nakładem Muzeum Okręgowego w Koninie w 2019 roku. Jest to pozycja niezbędna w biblioteczce każdego rzeczoznawcy, historyka i miłośnika biżuterii, pomocna w identyfikacji wieku i pochodzenia.

Od lipca muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy biżuterii w nowej odsłonie. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja muzeum – w zabudowaniach zamkowych w Gosławicach ze znakomicie zaaranżowanym i świetnie utrzymanym ogrodem, otoczonym wodami Jeziora Gosławskiego.

https://muzeum.com.pl/bizuteria-i-styl/